شیرآلات صنعتی مهم در صنایع مختلف:


صنایع مختلف برای فعالیت های خود نیازمند تجهیزات خاصی هستند که یکی از آنها نیاز به شیرآلات صنعتی است. تجهیز صنایع نفت و گاز، تجهیزات پتروشیمی و آب و فاضلاب همگی مستلزم وجود شیرآلات صنعتی هستند :

شیرپروانه ای: شیر پروانه ای نوعی از شیرآلات صنعتی چرخشی است . دریچه شیرهای پروانه ای به شکل یک صفحه میباشد که با چرخشی 90 درجه وضعیت شیر را در حالتی باز یا بسته قرار خواهند داد. الاستومر ها یکی از موارد اصلی برای آب بندی تجهیزات صنعتی به حساب می آیند ،همچنین معروفیت اصلی شیرپروانه ای هم به دلیل این بود که این شیر ها به سرعت با الاستومرهای آغازگر آب بندی شده و برای قطع سریع جریان آماده میشوند. کاربرد اصلی این نوع شیرها در شبکه های آبررسانی و تجهیز صنایع آب و فاضلاب است.

شیر پروانه ای بدنه باریک میراب


پس از آنکه استفاده الاستومرهای مقاوم شیمیایی مرسوم و در دسترس قرار گرفت،شیرهای پروانه ای هم در بخش های مختلف صنعت پیشرفت کرد و به صنایع مختلف وارد شد. الاستومرهای مقاوم شیمیایی دارای ویژگی های زیر میباشند:  1) باید در برابر خوردگی مقاوم باشند و شیر را مقاوم کنند. 2) در برابر سیالاتی که خاصیت سایندگی دارند مقاومت داشته و شیر را هم مقاوم سازد.  3) پایداری کافی و قابلیت ارتجاعی داشته باشد. 4) باید تا حدودی نرم باشد و به مرور زمان هم سخت نشود.

شیر مخروطی یا شیر پلاگ:  این نوع شیرآلات از تجهیزات صنایع نفت و گاز و پتروشیمی هستندکه برای قطع کامل و وصل کامل جریان های گازی و مایع استفاده و نصب میشوند. این نوع شیرآلات صنعتی ، نوعی پیشرفته تر و تکامل یافته تر از شیرهای سماوری هستند که در زمان های گذشته مورد استفاده قرار میگرفتند.وقتی شیرآلات مخروطی در حالت وصل کامل قرار بگیرند،جریان موجود در یک لوله بدون برخورد با دریچه و یا خود شیر ،در مسیری مستقیم به راحتی جریان پیدا میکند.در بعضی موارد این شیرآلات صنعتی ممکن است باعث به وجود آمدن میزان اندکی افت فشار شوند.شیرهای پلاگ یا همان مخروطی به صورت چرخشی و 90 درجه به چرخش در می آیند،زمانیکه در زاویه 0 درجه قرار میگیرند، جریان کاملا باز و زمانی که شیر در زاویه 90 درجه باشد، جریان به صورت کامل قطع شده است.


شیر هاول بانگر میراب

شیر گلوله ای یا توپکی: شیر آلات گلوله ای را می توان بعنوان نوعی از شیرآلات مخروطی معرفی کرد با این تفاوت که دریچه آنها به صورت یک توپک است. توپک استفاده شده در این نوع شیرها به گونه ای قرار گرفته است که محل نشیمنگاه شیر با توپک کاملا مدور میباشد. این ویزگی شیرهای گلوله ای باعث شده تا فشار نشیمنگاهی، در تمامی نقاط شیر به صورت یکنواخت وارد شود.

عموما این گونه از شیرآلات صنعتی دارای نشیمنگاهی نرم هستند تا به راحتی بر روی توپک قرار گیرند. شیرهای گلوله ای یا همان توپکی از نظر عملکرد،کارایی و آب بندی ، شیر های بسیار مناسبی هستند.

برای کاهش مخارج و مقرون به صرفه بودن ساخت این نوع از شیرآلات صنعتی ، عموما با مجرای اصلی کوچک شده و با شکل و جریانی ونتوری که تقریبا به مقدار سه چهارم سایز لوله اصلی است،ساخته میشوند.عملکرد این شیرها بسیار شبیه به شیر های مخروطی است.، با این تفاوت که شیرآلات گلوله ای با یک گردش 45 درجه ای کاملا باز و یا کاملا بسته میشوند. این شیر به پونه ای طراحی شده است که نشیمنگاه آن کم است و قطعات مختلف با حرکت بر روی هم، یکدیگر را روغن کاری میکنند .اشتراک گذاری در