انواع گیربکس صنعتی

انواع گیربکس صنعتی

گیربکس صنعتی یک قطعه فیزیکی است که عملیات انتقال نیرو را برای حرکت در تجهیزات و وسایل تامین میکند.گیربکس ها شامل چرخ دنده هایی هستند که شیارهای آنها در هنگام عمل در یکدیگر حرکت میکند. این تجهیزات صنعتی،متداول ترین قطعاتی هستند که برای خودروها،وسایل نقلیه سبک و سنگین و ماشین آلات صنعتی به کار میروند. طراحی و تولید انواع گیربکس صنعتی علاوه بر این که به دانش تخصصی نیاز دارد، مهارت های طراحی صنعتی را نیز طلب میکند.بنابراین،کارخانه های تولید کننده انواع گیربکس با در اختیار داشتن فناوری های روز دنیا برای تولید قطعات صنعتی و همچنین به کارگیری نرم افزارهای رایانه ای برای طراحی انواع گیربکس صنعتی ،این قطعات را به دنیای صنعت معرفی کرده اند.  گیربکس خورشیدی چیست و چه کاربردی دارد؟ یکی از متداول ترین و پرکاربرد ترین گیربکس های صنعتی ،گیربکس خورشیدی نام دارد. این تجهیزات از چرخ دنده های مختلف با ابعاد متفاوت تشکیل شده اند. نمای ساده از گیربکس های خورشیدی نشان میدهد، یک حلقه شامل دنده ها با ابعاد بزرگتر،چند چرخ دنده کوچکتر را احاطه کرده است. یک چرخ دنده مرکزی به عنوان چرخ دنده خورشیدی در مرکز این گیربکس قرار دارد. چند قطعه مشابه با ابعاد کوچکتر در اطراف آن با اندازه های استاندارد قرار گرفته اند، حرکت هم زمان این چرخ دنده ها موجب ایجاد بالاترین راندمان عملکردی در حرکت گیربکس خورشیدی میشود. به دلیل اینکه تعداد دنده های طراحی شده در گیربکس های خورشیدی بیشتر است ، پیش بینی میگردد از نظر تحمل بار و مقاومت،این تجهیزات در مقایسه با سایر مدل های گیربکس ، گزینه های ابده آل تری باشند. این مدل از گیربکس ها با توجه به مقاومت بالای آنها برای صنایع حساس نظیر ریخته گری ، تولید فولاد آلیاژی ، تجهیزات میکسر و آسیاب در صنایع و غیره به کار میرود.

گیربکس آویز چیست؟ یکی از انواع گیربکس های صنعتی ، گیربکس آویز نام دارد. وضعیت قرارگیری چرخ دنده ها در گیربکس و شفت های آن به صورت موازی با یکدیگر طراحی شده اند.انعطاف پذیری برای نصب در حالت های مختلف از طریق اتصال فلنج ها ، پایه ها و یا شفت ها ، کاربرد انواع گیربکس آویز را برای موارد مختلف میسر ساخته است .عملکرد بالا ، دوام و استحکام و مقاومت عالی ، کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری، مهمترین مزایای گیربکس صنعتی آویز میباشند. از این گیربکس در صنایع پالایشگاهی،نفت و پتروشیمی و نیروگاهها ، تولید فولاد، استخراج معادن، تولید سیمان و غیره استفاده میشود. این گیربکس نیز وظیفه انتقال نیرو میان قطعات مختلف را بر عهده دارد.

گیربکس سیکلوئیدی چیست و چه کاربردی دارد ؟ گیربکس سیکلوئیدی یک گیربکس ساده و پرکاربرد از انواع گیربکس صنعتی به شمار میرود. اجزا و قطعات مختلفی کنار یکدیگر قرار میگیرند تا گیربکس های سیکلوئیدی تشکیل شوند . این تجهیزات را به نوعی گیربکس های کاهنده نیرو عنوان میکنند ، چرا که وضعیت قرار گرفتن چرخ دنده ها و شفت به گونه ای است که احتمال سایش و استهلاک میان قطعات را بسیار کمتر می نماید. هنگامی که تنظیم دقیق در تعداد دور حرکت چرخ دنده ها از اهمیت بالایی برخوردار باشد ، از گیربکس سیکلوئیدی استفاده میشود.به عبارت ساده تر میتوان گفت این گیربکس ها منظم تر و حساب شده تر حرکت میکنند.


اشتراک گذاری در