شیرآلات صنعتی چدنی:

شیرآلات صنعتی چدنی:

مشتریان تمامی صنایع همواره به شیرآلات صنعتی مختلف برای پروژه های پر تقاضای خود نیاز دارند. شیرآلات صنعتی با طیف متنوعی از جنس های گوناگون ، برای هر پروژه ی صنعتی قابل تصوری در دسترس هستند. شیرآلات صنعتی غالبا از فولاد کربن ، فولاد ضد زنگ ، چدن، فلز و PVC ساخته میشوند.

مشخصات شیرآلات صنعتی چدنی: چدن که به عنوان آهن خاکستری نیز شناخته میشود ،یک نوع فلز است که سالیان سال در حال استفاده است. این آلیاژ از 96%- 98% آهن، 2%- 4% کربن و مقادیر کم سیلیکون ساخته شده است. چدن دارای قدرت تحمل تحمل قابل ملاحظه ای در برابر دما است. به طور مثال چدن هنگامی که تحت فشار قرار میگیرد، قادر به تحمل دمای بیش از 2100 درجه فارنهایت است. قدرت چدن بستگی به درجه فشار آن دارد. چدن آهن بسیار قوی است و حتی پس از گذر از ارتعاشات شدید، معمولا از بین نمی رود.

یکی از معایب اصلی شیرآلات چدنی این است که آنها به هیچ وجه انعطاف پذیر نیستند . تقریبا هر خمشی چدن را میشکند و آن را بی استفاده می سازد. در میان فلزات، چدن معمولا ارزان ترین گزینه به حساب می آید که برای بسیاری از پروژه های صنعتی مقرون به صرفه تر است. چدن یکی از گسترده ترین آلیاژهای آهن است و از آهن ریخته شده، ساخته میشود. برای بدست آوردن چدن، آهن در کنار عناصر آلیاژی در کوره قرار میگیرد و تا زمانی که مخلوط مذاب حاصل نشده ، ذوب میشود. سپس مخلوط مذاب در ابعاد مورد نیاز در قالب ریخته میشود. جامد به دست آمده در قالب همان چدن است که استفاده از آن در تعداد زیادی از صنایع رایج می باشد.

با توجه به عناصر آلیاژی اضافه شده در ریخته گری آهن ، انواع چدن به دست آمده می تواند متفاوت باشد . کربن و سیلیکون دو عنصر اصلی برای افزودن به چدن هستند . بر اساس مقدار عناصر آلیاژی اضافه شده چدن را می توان به چدن خاکستری یا چدن سفید تقسیم کرد.

ویژگی های شیرالات صنعتی فلزی :  ماده دومی که ما به دنبال آن هستیم، آهن رسانا است. آهن رسانا یک فلز مدرن با عیار بالاتر است که از گرافیت گره ای شکل ساخته شده است که این باعث میشود انعطاف پذیری مواد بسیار بالا برود . به طوری که در هنگام خمش شیرآلات دچار شکست نمیشوند. محدودیت دما در شیرآلات صنعتی آهنی کمی پایین تر از شیرآلات چدنی است . شیرآلات آهنی قابلیت انعطاف پذیری بالا ، دارای مقاومت بسیار عالی در برابر خوردگی ، استحکام کششی و مقاومت هستند . بر خلاف چدن ، آهن هنگامی که خم میشود شکسته نمیشود بنابراین برای پروژه های صنعتی پرتقاضا مناسب تر است. آهن یک ماده قوی و مستحکم برای لوله ها ، اتصالات و شیرآلات صنعتی به حساب می آید اما به علت ترکیب شیمیایی پیچیده تر ،گران تر از چدن است . اگر شما برای پروژه ی صنعتی خود به مواد سخت تر نیاز داشته باشد. ممکن است لازم باشد کمی بیشتر هزینه کنید.

طول عمر: اگر چه چدن یک ماده قوی است و می تواند فشار بیشتری را نسبت به پلاستیک تحمل کند، با این حال ، هنگامی که فشار در یک شیر یا لوله چدنی بیش از حد شود،لوله می تواند خم شود و ترک بردار. انعطاف پذیری چدن تقریبا صفر است، این به این معنی است که یک شیر صنعتی چدنی سخت است و اگر خم شود ،ترک خواهد برداشت . چدن با گذشت زمان زنگ زده میشود، بنابراین باید مراقبت های منظم صورت گیرد تا شیر را از خوردگی محافظت کند. آهن بر خلاف چدن دارای یکپارچگی ساختاری چشمگیر است. این ویژگی می تواند فشار و درجه حرارت بالا را به خوبی مدیریت کند. با توجه به ماهیت یکپارچه ی خود،این ماده نیز کمتر احتمال دارد که در هنگام خم شدن ترک بردارد. شیرآلات صنعتی آهنی نیز در طول زمان دچار زنگ زدگی میشوند ، اما نه به راحتی شیرآلات چدنی.

سهولت نصب : شیرآلات چدنی زمانی که نصب میشوند ، به کاربر گزینه های زیادی ارائه می دهند. شیرآلات چدنی معمولا با استفاده از فلنج ها پیچ میشوند چرا که جوشکاری آنها دشوار است ، اما غیر ممکن نیست . شیرآلات آهنی به دلیل شباهت ساختاریشان با چدن، به کاربر گزینه های نصب و راه اندازی مشابه می دهد . جوش دادن این دسته از شیرالات توصیه نمیشود ، اما پیچ و مهره با استفاده از فلنج هنوز هم بهترین گزینه برای اکثر برنامه ها است.

قیمت: شیرآلات صنعتی چدنی با توجه به فرآیند ساخت ساده تر ، در مقایسه با شیرهای آهنی هزینه ی زیادی را در بر نمیگیرند. اما شیرالات صنعتی آهنی همواره گران ترین گزینه هستند.    


اشتراک گذاری در